Bardzo często przychodzą do mnie moje pacjentki i narzekają, że pomimo ich aktywności fizycznej na zajęciach z aerobiku, lub pilates, czy tańca salsa, nie widzą zmian w swoim ciele i nie chudną.
Nie wiedzą jednak, że ćwiczenia aerobowe nie są skuteczne i wydajne w odchudzaniu.
Wierzą w mit o skutecznym działaniu długotrwałego i jednostajnego wysiłku - zakładającego długotrwały wysiłek z określonym tętnem przez 30 - 60 minut. Myślą, że utrzymywanie rodzaju parametrów w aerobiku lub tzw. ćwiczeniach "kardio", jest najlepszym sposobem na schudnięcie i ma znakomity wpływ na układ sercowo - naczyniowy. Kiedy poruszamy się na bieżni mechanicznej, po długim czasie wyświetli się nam, że spaliliśmy np. 300 kalorii. Nie zdajemy sobie sprawy, że te 300 kalorii, to jest wynik kalorii spalonych łącznie w czasie treningu, a nie wynik kalorii spalonych powyżej tych, które spalilibyśmy ponad podstawową przemianą materii, w ramach stałego metabolizmu. To dlatego kiedy zaczynamy trening maszyna pyta nas o płeć, wiek i wagę, bo chce obliczyć nasze podstawowe tempo przemian metabolicznych. Przeciętny mężczyzna spala w stanie spoczynku około 100 kcal w jedną godzinę. Czyli w wyniku godzinnego wysiłku spaliliśmy tyko 200 kcal a nie 300 jak to odczytujemy z wyświetlacza. Te 200 kilokalorii jesteśmy w stanie odrobić w wyniku zjedzenia połowy pączka. Na domiar złego to jednogodzinne ćwiczenie zaostrza nam apetyt i sprawia, że bardzo łatwo możemy nadrobić ta stratę z nadwyżką.
Kolejna zła wiadomość dla wykonujących ćwiczenia aerobowe jest taka, że w wyniku tych ćwiczeń ubywa nam mięśni tak potrzebnych do spalania tłuszczu. Nasze ciało reaguje tak, że spala własne mięśnie, które nie są mu potrzebne przy wykonywaniu prostych często powtarzanych ruchów. Trening aerobowy powinien być stosowany wyłącznie w celu wykształcenia bazy tlenowej, tak potrzebnej do odnawiania zużytego paliwa mięśniowego.
Wielu z nas tyje z wiekiem, szczególnie po ukończeniu 30 roku życia. W procesie starzenia nasze ciało w naturalny sposób traci mięśnie, zwłaszcza jeżeli godzinami siedzimy lub leżymy na kanapie. Utrata tkanki mięśniowej powoduje spowolnienie metabolizmu. Jeżeli nadal odżywiamy się tak jak przed laty w okresie młodości, to wskutek tego miesiąc po miesiącu, rok po roku przybywa nam kilogramów masy ciała i wzrasta nasze otłuszczenie. To własnie w ten sposób powodujemy spowolnienie spalania tłuszczu. Im więcej mamy mięśni, to tym łatwiej jest nam pozbywać się nadwyżki tłuszczu w organizmie. Kluczem do pozbycia się nagromadzonej tkanki tłuszczowej jest przywrócenie poziomu metabolizmu z młodości, przez zwiększenie masy mięśniowej, dzięki ćwiczeniom siłowym.
Utrzymanie około pół kilograma mięśni kosztuje organizm 10 kilokalorii dziennie, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, nawet jeżeli nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej. Dodatkowe dwa i pół kilograma mięśni mogą spalić do 1500 kilokalorii miesięcznie, co odpowiada prawie dwa i pół kilograma tłuszczu rocznie. To zaś wystarczy z nawiązką do wyrównania niekorzystnego wpływu starzenia na nasz metabolizm.
Tymczasem dzięki regularnym ćwiczeniom aerobowym, takim jak: aerobic, pływanie, jogging, jazda na rowerze itp mamy szansę spalić dwa i pół kilograma mięśni. Oznacza to, że każdego dnia nasz organizm będzie zużywał około 50 kilokalorii mniej. Kiedy nasze ciało stanie się bardziej zaadoptowane do danego wysiłku np. biegania. 195 kilokalorii spalonych w biegu na danym dystansie zmniejszy się do 125. to znaczy, że z pomocą ćwiczeń aerobowych spalamy każdego dnia 125 kilokalorii ponad spoczynkowy poziom metabolizmu. Jeżeli odejmiemy od tego 50 kilokalorii, których nie zużywamy przez utratę mięśni spowodowaną treningiem tego aerobowym, wynika, że męczymy się i trudzimy, a spalamy zaledwie 75 kilokalorii więcej, niż gdybyśmy siedzieli przed komputerem i nic nie robili. Żeby zniweczyć ten efekt, wystarczy zjeść ciastko albo wypić butelkę Coca Coli. To jest powód dla, którego tysiące ludzi, szczególnie pań, nie są w stanie osiągnąć zamierzonego celu i schudnąć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz