Kwas alfa-liponowy jest stosowany jako lek na przewlekłe schorzenia wątroby. Charakteryzuje się tym, że nie wykazuje toksycznego działania na organizm człowieka. Wskaźnik NOAEL (opisujący dawkę, przy której nie stwierdza się działań niepożądanych) wynosi w przypadku ALA 60 miligramów na kilogram masy ciała. to oznacza, że u osoby ważącej 70 kilogramów bezpieczna dawka dobowa to 4200 miligramów. Człowiek zazwyczaj zużywa w sumie od 300 - 900 miligramów dziennie.
Kwas alfa-liponowy dobrze wpływa na absorpcję glukozy i mniejszą produkcję triglicerydów.
Po pierwsze znakomicie wpływa na ilość przyjmowanych kalorii przekierowując je do mięśni, co oznacza mniejszy przybór tkanki tłuszczowej i większy przyrost siły.
ALA działa między innymi poprzez gromadzenie przekaźnika glukozy GLUT-4 na powierzchni komórek mięśniowych. Z jednej strony naśladuje insulinę, a z drugiej strony zwiększa wrażliwość na nią, co jest bardzo istotne przy insulino oporności. Obecnie trwają badania nad możliwością zastosowania ALA jako "naśladowcy insuliny" w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego.
ALA nie tylko zwiększa absorpcję glukozy i składników odżywczych, ale ponadto zmniejsza ilość triglicerydów, a co za tym idzie hamuje przyrost tkanki tłuszczowej. Kwas liponowy występuje naturalnie w niektórych podrobach i warzywach, przede wszystkim w szpinaku i brokułach - niestety w ilościach śladowych. Dlatego przy niedoborze tego kwasu, dobrze jest wesprzeć się suplementem.
ALA pomaga gromadzić spożywane węglowodany w mięśniach lub wątrobie, a nie w postaci tłuszczu w komórkach tłuszczowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz