czwartek, 30 kwietnia 2020

Cytat przed majówkę:


"Nic nie tworzy przyszłości tak jak marzenia. Utopia dziś, krew i kości jutro".

-Victor Hugo

Udanej majówki 2020.

środa, 29 kwietnia 2020

Środowy cytat:

"Myślę, że źdźbło trawy nie mniej znaczy niż droga, którą pokonują wszystkie gwiazdy".
- Walt Withman

Miłego dnia!

wtorek, 28 kwietnia 2020

Zaprawa więzienna

Wprowadzenie:
Codziennie wykonuję ćwiczenia zawarte w książce, którą napisał Paul Wade "Trener". Książka nosi tytuł "Skazany na trening, zaprawa więzienna" i posiada rekomendację Pavla Tsatsulina, byłego szkoleniowca rosyjskich wojsk SPECNAZU, obecnie mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Uważam, że ta książka jest dobrze opracowana i znakomicie uwzględnia progres fizyczny organizmu.
Postępując krok po kroku w zgodzie z tą książką można zbudować swoją siłę, bez chodzenia na siłownię i bez kupowania drogiego sprzętu, który później zalega w domu i powoduje bałagan. Ćwiczenia opisane w tej książce mogą stać się stałym elementem ćwiczeń tych, którym zależy na zdrowiu, sprawnym ciele, zgrabnej sylwetce i sile. Książka w chwili obecnej powinna być dostępna na półkach w księgarniach i zachęcam do jej kupna. Jeżeli nie znajdziecie jej w księgarniach, to na pewno można dokonać jej zakupu przez internet. Ja osobiście ćwiczę zgodnie z treścią tej książki i już po jednym miesiącu ćwiczeń widzę duże zmiany na korzyść mojego ciała i zdrowia. Przypomnę, że jestem po zawale serca, mam by pasy i choruję na cukrzycę II stopnia. Stosując ćwiczenia z tej książki obserwuję znaczne zmniejszenie poziomu cukru zawartego w mojej krwi.

Pozwoliłem sobie zamieścić kilka fotografii zawartych w tej książce i dopisać uwagi ze swojego doświadczenia trenerskiego jako osoby korzystającej z tych ćwiczeń.

Poniższe ćwiczenia przeznaczone są dla osób, które chcą zacząć ćwiczyć zgodnie z zaleceniami autora.

Pierwsze ćwiczenie to: Pompki przy ścianie. Należy stanąć pod ścianą z twarzą zwrócona w jej stronę, w odległości około półtora kroku. Ręce oprzeć dłońmi o ścianę, rozstawione na szerokość barków, na wysokości klatki piersiowej. Powoli uginamy ramiona, wykonując wydech, ciało opuszczamy do momentu kiedy delikatnie dotkniemy nosem do ściany ( ja to ćwiczenie wykonuję z zamkniętymi oczami, co zmusza mnie do powolnego opuszczania ciała w dół). Kiedy mój nos dotknie do ściany dynamicznie prostując ręce robiąc wdech. Staram się w ten sposób wykonać 50 powtórzeń w  każdej z trzech serii.

Kolejne ćwiczenie to przysiady w staniu na barkach.

Połóż się na plecach mając ugięte kolana, odepchnij się mocno od podłogi starając się unieść biodra pionowo do góry. Staraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę ze stopami wyciągniętymi maksymalnie do góry. Teraz zginając kolana staraj się dotknąć nimi do czoła. Nie zginaj ciała w biodrach. W miarę zdobywania umiejętności,  z treningu na trening staraj się wykonywać jak najwięcej powtórzeń, aż dojdziesz do 50 w każdej serii.   

Następne ćwiczenie to podciągnięcia do pionu.

Wykonując to ćwiczenie staję w zależności od sytuacji przy otwartych drzwiach biorąc je pomiędzy kolana, staram się by moje stopy znalazły się dokładnie pod klamkami, patrząc pionowo w dół. Można też stanąć tak by mieć ościeżnicę pomiędzy kolanami i trzymając się framugi odchylać do tyłu. Ten sposób wykonania ćwiczenia spowoduje to, że bardzo wzmocnią się palce obu rąk. Robiąc wdech powoli odchylam całe ciało do tyłu, następnie robiąc wydech, wykorzystując siłę ramion podciągam się z powrotem do pozycji pionowej. Ćwiczenie wykonuję tak, że staram się odchylać do tyłu powoli, a wracając do pozycji pionowej wykonuje szybki ruch. Moim zdaniem osoba stojąca na poniższej fotografii stoi zbyt daleko od miejsca chwytu dłoni. Powinna tak stanąć by mieć ścianę pomiędzy kolanami. Wtedy zwiększa się obciążenie.

Teraz kolej na następne ćwiczenie jakim jest podwijanie kolan: 
W tym celu dobrze jest wykorzystać jakiś taboret, ławkę lub ostatecznie usiąść w poprzek na krześle. Pamiętajmy o tym, by te przedmioty były w miarę stabilne, gdyż wykonując ćwiczenie możemy łatwo stracić równowagę.

W trakcie przyciągania kolan do klatki piersiowej, na odległość około 20-30 centymetrów, robimy wydech. Kiedy kolana zbliżymy do klatki piersiowej staramy się zatrzymać ruch na 3 sekundy, cały czas będąc na wydechu. Następnie powoli prostujemy nogi i dopiero kiedy nogi są wyprostowane robimy wdech.

Mostek krótki, tak nazywa się kolejne ćwiczenie:

Kładziemy się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami  będącymi w niewielkiej odległości od siebie. Robiąc dynamiczny ruch połączony z wydechem staramy się pępkiem dotknąć do sufitu. Pozostając na bezdechu utrzymujemy tę pozycję przez trzy sekundy Po czym powoli opuszczamy biodra w dół, czując jak nasz kręgosłup krąg po kręgu zaczyna dotykać podłogi. W trakcie opadania bierzemy wdech.


Pora na ostatnie ćwiczenie.
Jeżeli ktoś ma znaczną nadwagę to radzę nie wykonywać tego ćwiczenia, do czasu, aż nasza masa ciała będzie na tyle niska, że będziemy mogli bezpiecznie je  wykonywać.
Stań pod ścianą, połóż pod nią poduszeczkę lub gruby ręcznik czy koc złożony w kostkę. Stań na czworaka, opierając się na kolanach i dłoniach. Czubek głowy oprzyj o poduszkę. Głowa powinna być w odległości 15-25 centymetrów od ściany. Dłonie rozstaw na szerokość barków. Teraz mocniejszą nogą odepchnij się od podłogi, tak by twoje ciało uniosło się do góry. Drugą nogą próbuj znaleźć kontakt ze ścianą. Kiedy to nastąpi dołącz tę nogę, którą się odbijałeś od podłogi. oddychaj spokojnie przez nos , starając się mieć maksymalnie wyprostowane ciało. Stopniowo nabierając wprawy staraj się z treningu na trening wydłużać czas stania na głowie, nawet do dwóch minut.  

Wszystkie ćwiczenia proszę starać się wykonać w miarę swoich możliwości, stopniowo z treningu na trening, zwiększać liczbę powtórzeń, aż docelowo będziemy mogli wykonywać po 50 powtórzeń każdego ćwiczenia, w trzech kolejnych seriach.

Zachęcam do zakupu tej książki i wykonywania ćwiczeń zgodnie z zawartą w niej treścią.

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Cytat na poniedziałek:



"Poświęcaj czas, aby doskonalić się dzięki temu, co napisali inni. Wtedy łatwo przyjdzie ci to, na co oni musieli ciężko pracować".
- Sokrates

Miłego tygodnia
 

piątek, 24 kwietnia 2020

środa, 22 kwietnia 2020

Cytat na dzisiaj:

"Twoje wartości - jakiekolwiek są - stanowią kompas, który wiedzie cię do ostatecznego przeznaczenia"
-Anthony Robbins

Miłego dnia

wtorek, 21 kwietnia 2020

Marsz oddechowy (breathwalking).


 Każdy z nas wie coś o stresie i nikt nie jest przed nim chroniony. Ciągle napięte terminy w pracy, zaległości w pracach domowych, jazda a właściwie postój w korkach w czasie jazdy samochodem, w zatłoczonym mieście - to są ciągłe zdarzenia, które narażają nas na stres.

W takich sytuacjach tylko jedno jest ważne: znaleźć równowagę!
Marsz oddechowy (breathwalking), jest jedną z możliwości, które mogą nam pomóc zniwelować napięcia i podenerwowanie występujące codziennie. Marsz oddechowy sprawi, że zrelaksowani i zrównoważeni wejdziemy w dzień następny.

Marsz oddechowy to jedyna w swoim rodzaju kombinacja marszu (walkingu), jogi oraz świadomego oddechu - tutaj splatają się wszystkie elementy. Dzięki tym trzem elementom rośnie potencjał energetyczny, zwiększając jednocześnie naszą wytrzymałość, a zdolność do odprężenia pomaga wzmocnić ciało i duszę. 

Każdy trening rozpoczynamy od  kilku ćwiczeń rozgrzewających. przy marszu połączony został rodzaj ćwiczenia oddechowego z konkretnymi krokami. Skoncentrowane prowadzenie oddechu przebiega z przerwami, w których oddychamy w sposób naturalny. Każda sekwencja jogi i ćwiczeń rozciągających uzupełniona została krótką medytacją. Tego wszystkiego każdy z nas może się szybko nauczyć nawet ten kto nie miał jeszcze żadnego doświadczenia z marszami czy jogą.

Niezależnie od tego do jakiej grupy wiekowej się zaliczamy czy lubimy uprawiać sport, czy też jesteśmy mało usportowieni, czy od czasu do czasu lub długotrwale odczuwamy jakieś problemy ze zdrowiem - w marszu z oddechem  znajdziemy adekwatną formę treningu, która dotrze do wszystkich sfer naszego ciała, bez przekraczania indywidualnych granic wytrzymałości każdego z nas.

Jak przeprowadzić trening?

1. Faza wysiłku

W tym pierwszym kroku chodzi o to, aby oddychanie i związek między oddechem, ciałem i umysłem stał się świadomy. Spróbujmy zgodnie z rytmem oddechu stawiać jedną stopę przed drugą. Oznacza to na początku ruch wolniejszy niż myśleliśmy. Ważne jest, aby oddech i ruch zgrać ze sobą. Już po kilku krokach tempo marszu ulegnie zwiększeniu, ponieważ szybko nastąpi połączenie naszej uważności z wprawianym w ruch ciałem. Prędkość możemy uznać za prawidłową, gdy możemy kroki powiązać z oddechem.
  • Robimy wdech i prawa stopą wykonujemy krok normalnej długości.
  • Robimy wydech i stawiamy w ten sam sposób lewą stopę.
  • Po krótkiej chwili takiego marszu zmieniamy takt. Każdy krok nie tylko prawej, ale i lewej stopy powinien być zsynchronizowany z oddechem. Z czasem  znajdziemy optymalne dla siebie tempo oddechu, długość kroków, a przede wszystkim liczbę kroków przypadających na jeden oddech. 
Na początku polecam robić oddech co trzeci, czwarty krok. To oznacza kombinację: prawa stopa, lewa stopa, prawa stopa (wdech). Potem następuje kolejno lewa stopa, prawa stopa, lewa stopa (wydech). Po wielu treningach łatwo zwiększymy tę prawidłowość do pięciu sześciu kroków na jeden oddech. Z czasem zupełnie łatwo będziemy umieli powiązać dziesięć lub więcej kroków z jednym oddechem.

Dieta na odporność: Komosa ryżowa (quinoa).



Komosa ryżowa, nazywana przez Inków matką zbóż, została bardzo łaskawie obdarzona w składniki odżywcze:

Witaminy B2, B3, E; żelazo, magnez, cynk; saponiny; błonnik, białko.

O komosie ryżowej mówi się, że jest pożywieniem doskonałym. Dostarcza pełnowartościowe białka i jest źródłem 8 podstawowych aminokwasów, co jest niezwykle rzadko spotykane w świecie roślin. Komosa jest także bogatym źródłem witaminy E, przeciwutleniacza niezbędnego organizmowi do procesów zdrowienia oraz dostarczycielką składników mineralnych, takich jak cynk, który utrzymuje w zdrowiu grasicę - gruczoł niezbędny do rozwoju odporności organizmu. Zawarty w niej błonnik wpływa korzystnie na pracę układu trawienia i likwidację zaparć.

Pilaw z komosy ryżowej.   4 porcje

850 ml wody; 350 g ziaren komosy ryżowej; 150 ml oliwy z oliwek; 450 g okry, cienko pokrojonej; 3 łyżki stołowe pasty pomidorowej; cebula, posiekana; 2 ząbki czosnku, zmiażdżone; 2 łyżki ziaren kuminu; 1 łyżeczka czarnego pieprzu; 55 g świeżej kolendry, posiekanej.

Zagotować wodę w garnku, wsypać ziarna komosy, doprowadzić wodę ponownie do wrzenia i gotować 15 minut. Odcedzić. Rozgrzać w woku oliwę i smażyć na niej okrę przez 3 minuty. Dodać pozostałe składniki, oprócz kolendry, i smażyć 5 minut. Zmniejszyć ogień i gotować przez 10 minut. Wymieszać pilaw, posypać kolendrą i podawać.

Smacznego!

Wtorkowy cytat:

Miłego dnia!!!


poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Dieta na odporność:

Ziemniak



To uniwersalne i niezmiennie popularne warzywo może odegrać dużą rolę w ochronie organizmu przed infekcjami.

Składniki odżywcze:
Witamina B1, B3, B6, C, kwas foliowy, miedź, żelazo, potas; błonnik.

Ziemniaki są jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych źródeł witaminy C, niezbędnej do prawidłowej pracy układu odpornościowego. Młode ziemniaki zawierają więcej tego cennego przeciwutleniacza niż stare. Większość błonnika, który pomaga w trawieniu i zmniejsza poziom cholesterolu, znajduje się w skórce ziemniaków. Ziemniaki zawierają również witaminę B6 potrzebną do produkcji aminokwasów wzmacniających odporność i odpowiedzialnych za dobry stan zdrowia. Fagocyty wykorzystują witaminę B6 do usuwania z komórek zbędnej materii.

Puree czosnkowe. 4 porcje

6 średnich ziemniaków, obranych, pokrojonych w kostkę; 5 ząbków czosnku; 300 ml mleka lub mleka sojowego; 4 łyżki oliwy z oliwek; 1 łyżeczka soli; szczypta czarnego pieprzu; 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej.

Ziemniaki i czosnek gotować w mleku z wodą do miękkości - użyć tyle płynu, by je zakryć. Dodać oliwę, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i utłuc na gładką masę. Podawać jako dodatek do dania głównego.

Smacznego!

Cytat na poniedziałek:

"Mądrość człowieka nie jest wprost proporcjonalna do jego doświadczenia, ale umiejętności doświadczania".
 - George Bernard Shaw


sobota, 18 kwietnia 2020

piątek, 17 kwietnia 2020

Siedzący tryb życia.



Brak aktywności fizycznej sprzyja nadwadze. Ćwiczenia zwiększają liczbę komórek mięśniowych. Dzięki temu mamy więcej receptorów insulinowych, które z radością przyjmują dostawy glukozy. Większa liczba komórek sprzyja więc kontroli poziomu cukru we krwi.Dzięki wysiłkowi fizycznemu insulina staje się skuteczniejsza, ponieważ komórki domagają się większych ilości energii (cukru). Zgodnie z wynikami badań naukowców jedna  godzina ćwiczeń dziennie już po tygodniu aktywizuje komórki beta i zwiększa wrażliwość na insulinę.

Aktywność fizyczna ma, oczywiście, i inne uzasadnienia: poprawia się nasz wygląd zewnętrzny i lepiej leży na nas ubranie. Jeśli mamy problemy ze zmobilizowaniem się, zacznijmy od małych kroków i zwiększajmy wysiłek stopniowo. Dobrym początkiem może być parkowanie samochodu nieco dalej od celu podróży. Po sprawunki w pobliżu domu zacznijmy chodzić pieszo, za każdym razem trochę dalej. Umawiajmy się z przyjaciółmi  na spacery w parku lub gdziekolwiek. Zawsze jest jakiś sposób na aktywność fizyczną.

Ćwiczenia na ruchomość stawów według doktora Amosowa



Doktor Amosow opracował zestaw ćwiczeń na ruchomość stawów. Wykonując te ćwiczenia utrzymywał dużą sprawność fizyczną, dzięki której w wieku 80 lat, był w stanie stać przy stole operacyjnym i wykonywać zabiegi.

Ten zestaw ćwiczeń nazywamy poranną zaprawą "Tysiąc ruchów" według dr. Amosowa. Wykonanie tysiąca ruchów w jednej porannej zaprawie gimnastycznej jest wynikiem docelowym.

Zaleca się by od początku wykonywania zaprawy nie forsować się i w pierwszym tygodniu wykonywania tych ćwiczeń zacząć od 10 powtórzeń każdego ćwiczenia. Co tydzień dokładając po 10  ćwiczeń, aż w efekcie końcowym dojdziemy do 100 powtórzeń każdego z nich.
Przy ćwiczeniach, w których zaleca się 50 powtórzeń, zacznijcie w pierwszym tygodniu od 5 powtórzeń, co tydzień dokładając 5. W końcowym efekcie będziecie wykonywać 50 powtórek.

  • Przysiady - 100 powtórzeń



  • Skłony w bok - 100 powtórzeń


  • Pompki na podłodze - 50 powtórzeń
  • Skłony do przodu - 100 powtórzeń

  • Boczne unoszenie prostych rąk nad głowę - 100 powtórzeń


  • Obroty tułowia - 50 powtórzeń

  • Brzuszki na krześle - 100 powtórzeń


  • Podskoki w miejscu na jednej nodze - 100 powtórzeń dla każdej nogi.


  • Wymachy łokciem w tył - 100 powtórzeń na jedną rękę.


  • Świeca, czyli stanie na barkach - wytrzymaj 90 sekund.


  • Wznosy nóg i bioder (połóż się na plecach i przeciągaj względnie wyprostowane nogi za głowę) - 100 powtórzeń.


Wsysanie brzucha - 50 powtórzeń.

















Zaburzenia psychosomatyczne [Wirtualna Poradnia]

Cytat na piątek:


"Nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem".
- Nathaniel Emmons

Miłego piątku

środa, 15 kwietnia 2020

wtorek, 14 kwietnia 2020

Zagrożenia zdrowotne spowodowane aktywnością fizyczną.






Czasami słyszymy o przypadkach zasłabnięcia w czasie biegu lub na siłowni. Zdarza się, że ktoś trenując skręci kostkę. Zadajemy sobie pytanie jak częste są to przypadki. Zwykle niebezpieczeństwo odniesienia urazów jest niewielkie. Natomiast niebezpieczeństwo płynące z braku aktywności ruchowej wynosi 100%.

Z wysiłkiem fizycznym wiążą się dwa rodzaje zagrożeń:

  • ryzyko wystąpienia zawału serca podczas ćwiczeń,
  • ryzyko urazów kości, ścięgien, więzadeł albo mięśni.

Zawał serca albo nagła śmierć

Przypadki zgonów spowodowane wysiłkiem fizycznym są bardzo rzadkie. Jednak kiedy ktoś umiera na zawał podczas zawodów lub treningu, wydarzenie to przyciąga znacznie więcej uwagi niż śmierć telewidza spędzającego większość czasu z pilotem w ręku.

Nie wolno ignorować duszności, bólu czy ucisku w klatce piersiowej pojawiających się podczas ćwiczeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na ból lub ucisk w szczęce, ramieniu i ręce.

Jeśli zauważysz któryś z tych sygnałów ostrzegawczych podczas ćwiczeń, szczególnie jeśli ustają, kiedy robisz przerwę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli źródłem bólu są choroby tętnic i żył, może się okazać, że przyczyną bólu jest zawał, a w takiej sytuacji liczy się każda sekunda. 

Powszechnie uważa się, że aktywność fizyczna może spowodować zawał serca i gwałtowną śmierć. Jednak faktem jest, że osoba regularnie trenująca jest bardziej zagrożona zawałem w chwili ćwiczenia niż w chwili nieaktywności, ale osoba nieaktywna jest 50 razy bardziej zagrożona niż osoba aktywna podczas ćwiczeń.

Nowy cytat:

" Jeśli martwisz się jakąś rzeczą, twoje cierpienie nie wynika z rzeczy samej w sobie, lecz jest skutkiem sposobu, w jaki ją oceniasz. A to można w każdej chwili zmienić".
- Marek Aureliusz

poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Do jajek wielkanocnych dobrym dodatkiem jest chrzan.

Chrzan;                          


Chrzan należy do rodziny krzyżowych (kapustowatych).
Ma nie tylko walory smakowe, ale także lecznicze.

Substancje czynne:
witamina C; wapń magnez, fosfor, olejki eteryczne.

Chrzan charakteryzuje się właściwościami przeciwskurczowymi i wykrztuśnymi. Jest stosowany w uciążliwym kaszlu, zapaleniu oskrzeli i chorobach zatok. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, wykazuje też działanie wiatropędne, lekko przeczyszczające, moczopędne, poprawiające przemianę materii. Działa również bakteriobójczo, regenerująco, oczyszczająco i odkażająco, dzięki czemu sok z chrzanu znajduje zastosowanie w kosmetyce. Znajdująca się w chrzanie witamina C wpływa na podwyższenie ogólnej odporności organizmu.

Chrzan z jabłkiem 1 miseczka.
2 jabłka, obrane oczyszczone z nasion i starte; 2 łyżki stołowe świeżo startego chrzanu; sok z jednej  cytryny; 1 łyżeczka soli; 2 łyżeczki świeżej mięty drobno posiekanej; 200 ml śmietany.

Umieścić wszystkie składniki w miseczce i dokładnie wymieszać. Odstawić na 1 godz. i podawać do mięsa, warzyw lub jajek.

Smacznego

Cytat o nas.

"Najpierw tworzymy własne nawyki, a potem nawyki tworzą nas".
- John Dryden.

Miłego dnia

niedziela, 12 kwietnia 2020

Jak zabija cukrzyca? | Polimaty #85

Cytat dnia.

"To co osiągamy w naszym wnętrzu, zmienia rzeczywistość na zewnątrz".
- Plutarch

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

Dzisiaj przy Wielkiej Nocy o dobroczynnym działaniu jajek.

Jaja

Jaja są niezwykle bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które idealnie wpływają na pracę mózgu.

Składniki odżywcze: 

WitaminyA, B2, B3, B5, B12, D, E, biotyna, kwas foliowy, chrom, cynk, fosfor, jod, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń, żelazo; białko; kwasy tłuszczowe omega-3.

Jaja mają bardzo dużo składników odżywczych, stanowią dobre źródło kompletnych białek ważnych dla regeneracji tkanek, a także witaminy A, B12, i D, których brakuje w wielu składnikach pokarmowych. Zawierają także kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę z grupy B, zwaną choliną, niezbędną do funkcjonowania mózgu, a także luteinę, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu. Wartość odżywcza jaj jest zmienna, jaja kur hodowanych na wybiegach mają więcej witamin i dobrych tłuszczów, a mniej cholesterolu niż jaja kur z chowu klatkowego.

sobota, 11 kwietnia 2020

Cytat na Wielką Sobotę.

"Rozważcie, że samo ciało może być metaforą, jedynie sposobem odnoszenia się do wspólnego nam wszystkim doświadczenia. Może jest tak, że to nie my mamy świadomość, ale świadomość ma nas".
- dr Candace B. Pert

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

piątek, 10 kwietnia 2020

wtorek, 7 kwietnia 2020

JAK SZYBKO POZBYĆ SIĘ WZDĘTEGO BRZUCHA *na zawsze*

Dieta - sposoby na odporność. Cebula

Cebula

Składniki odżywcze:
Witamina B1, B6, związki siarki, flawonoidy.

To szeroko rozpowszechnione warzywo pomaga zachować zdrowie oraz nadaje potrawom głęboki smak.

Cebula zawiera dużo flawonoidu o nazwie kwercetyna - silnego przeciwutleniacza, który może blokować powstawanie komórek rakowych. Kwercetyna jest środkiem przeciwzapalnym, antybiotykiem i ma działanie antywirusowe - podobnie jak beta-karoten, nie ginie podczas gotowania. Uważa się, że cebula powstrzymuje działanie bakterii Helicobacter pylori , która powoduje powstawanie wrzodów żołądka oraz zatrucia pokarmowe.Może pomóc w obniżeniu cholesterolu, rozrzedzić krew i zapobiec powstawaniu zakrzepów.

Zupa cebulowa

1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżka masła, 3 duże cebule cienko pokrojone, 2 łyżeczki cukru trzcinowego, 2 łyżeczki mąki pszennej, 550 ml bulionu warzywnego, 1 gałązka tymianku, 1 łyżka sosu sojowego, czarny pieprz.

W dużym rondlu rozpuścić w oleju masło, dodać cebulę i cukier - podsmażać do zbrązowienia. Wmieszać mąkę i podgrzewać minutę, wlać bulion, dodać tymianek, sos sojowy i pieprz. Zmniejszyć ogień i gotować 20 minut.
Podawać!

Smacznego

Nowy cytat.

Za wszystkim, co myślimy, kryje się wszystko, w co wierzymy, jakby ostateczna zasłona naszej duszy".
- Antonio Machado
Miłego dnia.

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

niedziela, 5 kwietnia 2020

Korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej.

Już w starożytności lekarze i filozofowie rozpisywali o korzyściach zdrowotnych płynących z aktywności fizycznej, ale do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy, w jaki konkretnie sposób regularne ćwiczenia wpływają na zdrowie i właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Badania naukowe dotyczące tych kwestii zostały podjęte dopiero w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu liczne opracowania naukowe i publikacje przybliżyły, jak wiele korzyści płynie z aktywności.
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych sposobów wspierania zdrowia.
 Powstaje pytanie, co konkretnie daje aktywność fizyczna?

  • Ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Cukrzyca typu 2 może powodować atak serca i udar; może też prowadzić do innych problemów zdrowotnych, jak choroby nerek i ślepota. Osoby aktywne i utrzymujące wagę w granicach przeciętnej rzadziej zapadają na cukrzycę typu  2. Jeżeli masz cukrzycę to regularne ćwiczenia pomogą mieć poziom poziom cukru pod kontrolą i ograniczyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
  • Ogranicza ryzyko zapadnięcia na niektóre rodzaje raka. Brak aktywności fizycznej uznawany jest dzisiaj za jeden z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów raka. Istnieją dowody, że osoby nieaktywne są bardziej narażone  na zachorowanie na raka jelita grubego, raka piersi, raka prostaty i raka płuc. To najbardziej znane rodzaje raka, których najbardziej się obawiamy. Naukowcy twierdzą również, że aktywność fizyczna może przynieść znaczne korzyści podczas leczenia nowotworów.
  • Utrzymuje mocne kości. Zarówno kobiety jak i mężczyźni dzięki uprawianiu sportu mogą w trakcie procesu starzenia wzmocnić kości, nawet jeśli w przeszłości nie byli aktywni. Wszelkie czynności takie jak chodzenie, podnoszenie cięższych przedmiotów albo kopanie w ogródku, są korzystne dla zdrowia, nie tylko dla kości. Dzięki aktywności wzmacniają się mięśnie i mamy większą koordynację ruchową, co zmniejsza ryzyko tak częstych upadków wśród starszych ludzi, co prowadzi do tak częstych uszkodzeń bioder.
  • Pomaga samodzielnie funkcjonować. Kruchość starszych ludzi jest w znacznej mierze spowodowana brakiem aktywności ruchowej. Idący zatem spadek kondycji mięśniowej i oddechowej skutkuje utratą  kondycji funkcjonalnej, czyli możliwości wykonywania podstawowych czynności, takich jak chodzenie po schodach, samodzielne zabiegi higieniczne, robienie zakupów.
  • Poprawia nastrój i pamięć. Wyniki badań pokazują, że ludziom, którzy zmienili styl życia z nieaktywnego na aktywny poprawiło się ogólne samopoczucie. Przede wszystkim zmniejszyło się napięcie psychiczne i uczucie niepokoju. Większość psychologów i psychiatrów zaleca ćwiczenia fizyczne pacjentom cierpiącym na niepokój i depresję. Ruch pomaga zapobiegać utracie pamięci, a rezultaty nowych badań pokazują, że osoby po 65 roku życia są o 31% mniej zagrożone wystąpieniem choroby Alzheimera niż nieaktywni rówieśnicy.
  • Pomaga kontrolować wagę. Z wiekiem coraz trudniej jest kontrolować wagę. Ludzie otyli są bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udary, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje raka niż osoby o prawidłowej wadze. Nadwaga to poważny problem dla osób cierpiących na artretyzm kolan. Otyłość powoduje też problemy emocjonalne i społeczne. 

Niedzielny cytat.

"Zycie jest malowaniem obrazu, a nie dodawaniem słupków".
-Oliver Wendell Holmes, Jr

Miłej niedzieli

sobota, 4 kwietnia 2020

Sobotni cytat.

"To umysł zmienia zło w dobro, umysł czyni szczęśliwych bądź zdesperowanych, bogatych lub biednych".
- Edmund Spenser

piątek, 3 kwietnia 2020

Przekąski przed snem są niezdrowe.

Najadanie się przed snem ( a właściwie o dowolnej porze po posiłku spożytym późnym popołudniem) powoduje nagromadzenie się trójglicerydów i cholesterolu, ponieważ sen to dobry czas na spalanie tłuszczu. To dobra rada. Sen jest doskonałą okazją do spalania tłuszczu, ponieważ w nocy wydziela się potrzebny do tego glukagon mimo braku fizycznej i umysłowej aktywności.

Przekąski przed snem wykolejają ten proces, czego rezultatem jest gromadzenie się tłuszczu w wątrobie powodujące jej stłuszczanie. Stłuszczona wątroba traci zdolność przechowywania nadmiaru glukozy w formie glikogenu. Ta nie może więc być wykorzystywana przez glukagon, czego efektem jest wzrost jej poziomu we krwi, a w konsekwencji także wzrost produkcji  insuliny. W ten sposób organizm próbuje sobie poradzić z nadmiarami i sprowadzać stężenie glukozy do normy. Cały ten proces, przebiegający w sposób dość schizofreniczny, może tłumaczyć występujący u niektórych osób wzrost jej poziomu na czczo mimo spożywania niewielkich posiłków w ciągu całego dnia zgodnie z zaleceniami diabetologów.
Taki stan w połączeniu z komórkową insulinooprnością tłumaczy również konieczność zwiększania dawek leków leków mających utrzymywać glukozę w granicach normy.
Cóż więc z tym fantem zrobić? Oto odpowiedź: zamiast koncentrować się wyłącznie na obniżaniu poziomu glukozy i cholesterolu, trzeba korygować drogi metaboliczne, poziomy hormonów i rosnące stężenie insuliny. Inaczej mówiąc, trzeba troskliwie zaopiekować się trzustką.

Cytat na piątek:

"Nie da się zmienić ciemności w światłość, a apatii w ruch bez udziału emocji".
- Carl Gustav Jung

Udanego końca tygodnia w pracy.

czwartek, 2 kwietnia 2020

Dieta na odporność. Dzisiaj o jarmużu.

Jarmuż - składniki odżywcze: witaminy B2, B3, B6, C, K, beta-karoten, kwas foliowy; wapń, żelazo, magnez, cynk; flawonoidy, glukozynolany; błonnik.

Młodym liściom i pędom jarmużu przypisuje się własności "wspomagaczy" układu immunologicznego.

Jarmuż jest jednym z najwcześniej uprawianych warzyw kapustnych, wywodzącym się z rejonu Morza Śródziemnego. Podobnie jak kapusta i brukselka należy do rodziny krzyżowych (Cruciferous). Jest to roślina odporna na mróz.

Właściwości wzmacniające jarmużu

Warzywa kapustne charakteryzują się wysoką zawartością glukozynolanów, substancji roślinnych o antynowotworowych właściwościach, stymulujących enzymy do odtruwającej i naprawczej działalności, a także powstrzymujących komórki rakowe przed podziałem. Warzywa należące do tej rodziny zawierają także flawonoidy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia i pobudzania aktywności układu immunologicznego. Jarmuż zawiera roślinne sterole, mające duże znaczenie w utrzymywaniu cholesterolu na niskim poziomie. Znajdujące się w jarmużu witaminy z grupy B korzystnie wpływają na gospodarkę energetyczną organizmu. Wysoka zawartość witaminy C - przeciwutleniacza o działaniu antywirusowym, przeciwbakteryjnym, antyalergicznym i zwalczającym toksyny w organizmie - ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Jarmuż zawiera również beta-karoten oraz witaminę K, która pomaga w krzepnięciu krwi i gojeniu się ran, a także zrastaniu kości.

Ciekawostki:
  • Jarmuż podobnie jak inni członkowie rodziny krzyżowych charakteryzuje się umiejętnością utrzymywania równowagi hormonalnej, dzięki czemu pomaga zapobiegać nowotworom piersi i macicy.
  • Warzywa należące do rodziny krzyżowych są być może najważniejszą grupą roślin jadalnych posiadającą zdolność zapobiegania nowotworom, dzięki wysokiej zawartości glukozynolanów.
  • Jarmuż to roślina sezonu zimowego. Jest bogaty w składniki odżywcze jako dodatek do sałatek, zup i potrawek lub samodzielne danie.
  • W niektórych krajach Europy jarmuż jest znany jako chłopska kapusta.
  • Składniki odżywcze w jarmużu korzystnie wpływają na błonę komórkową.
Mix jarmużowo-pietruszkowy

1 kg jarmużu; 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek, sól i czarny pieprz do smaku; 3 łyżki stołowe posiekanej pietruszki; 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej.

Umyć dokładnie jarmuż i osuszyć. W dużym naczyniu rozgrzać olej, dodać jarmuż, przykryć i gotować na niewielkim ogniu, aż warzywo zmięknie. Doprawić solą i pieprzem, posypać pietruszką i gałką muszkatołową, gotować jeszcze 1 min i natychmiast podawać.

Smacznego.




Dzień dobry. Dzisiaj znalazłem taki ciekawy cytat.

Jeśli chcesz zmienić swoje życie i kształtować własny los, musisz świadomie dobierać używane słowa i nieustannie dążyć do poszerzenia możliwości ich wyboru".
- Anthony Robbins
Miłego dnia.

środa, 1 kwietnia 2020

Dzisiaj cytat o inwestowaniu w szczęście.

"Jeśli chcesz być szczęśliwy, to bądź".
- Lew Tołstoj.

Flamandzki pisarz Phil Bosmans napisał kiedyś, że ze szczęściem jest czasami tak, jak z okularami. Szukamy ich gdzie się tylko da, a one są na nosie. Gdzie jest w takim razie źródło szczęścia?
Najnowsze badania Harvarda pokazują, że jedynym z najważniejszych czynników wpływających na szczęście są relacje z innymi. Podczas ponad siedemdziesięcioletnich badań naukowcy stwierdzili jednogłośnie, że to właśnie nie pieniądze, sukces, czy inne czynniki mają wpływ na długotrwałe szczęście, ale bliscy nam ludzie i dobre relacje z tymi, którzy nas otaczają. Co ciekawe, jeśli Twój przyjaciel czuje szczęście, prawdopodobieństwo Twojego szczęścia wzrasta!