niedziela, 5 kwietnia 2020

Korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej.

Już w starożytności lekarze i filozofowie rozpisywali o korzyściach zdrowotnych płynących z aktywności fizycznej, ale do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy, w jaki konkretnie sposób regularne ćwiczenia wpływają na zdrowie i właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Badania naukowe dotyczące tych kwestii zostały podjęte dopiero w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Od tego czasu liczne opracowania naukowe i publikacje przybliżyły, jak wiele korzyści płynie z aktywności.
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych sposobów wspierania zdrowia.
 Powstaje pytanie, co konkretnie daje aktywność fizyczna?

  • Ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Cukrzyca typu 2 może powodować atak serca i udar; może też prowadzić do innych problemów zdrowotnych, jak choroby nerek i ślepota. Osoby aktywne i utrzymujące wagę w granicach przeciętnej rzadziej zapadają na cukrzycę typu  2. Jeżeli masz cukrzycę to regularne ćwiczenia pomogą mieć poziom poziom cukru pod kontrolą i ograniczyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
  • Ogranicza ryzyko zapadnięcia na niektóre rodzaje raka. Brak aktywności fizycznej uznawany jest dzisiaj za jeden z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów raka. Istnieją dowody, że osoby nieaktywne są bardziej narażone  na zachorowanie na raka jelita grubego, raka piersi, raka prostaty i raka płuc. To najbardziej znane rodzaje raka, których najbardziej się obawiamy. Naukowcy twierdzą również, że aktywność fizyczna może przynieść znaczne korzyści podczas leczenia nowotworów.
  • Utrzymuje mocne kości. Zarówno kobiety jak i mężczyźni dzięki uprawianiu sportu mogą w trakcie procesu starzenia wzmocnić kości, nawet jeśli w przeszłości nie byli aktywni. Wszelkie czynności takie jak chodzenie, podnoszenie cięższych przedmiotów albo kopanie w ogródku, są korzystne dla zdrowia, nie tylko dla kości. Dzięki aktywności wzmacniają się mięśnie i mamy większą koordynację ruchową, co zmniejsza ryzyko tak częstych upadków wśród starszych ludzi, co prowadzi do tak częstych uszkodzeń bioder.
  • Pomaga samodzielnie funkcjonować. Kruchość starszych ludzi jest w znacznej mierze spowodowana brakiem aktywności ruchowej. Idący zatem spadek kondycji mięśniowej i oddechowej skutkuje utratą  kondycji funkcjonalnej, czyli możliwości wykonywania podstawowych czynności, takich jak chodzenie po schodach, samodzielne zabiegi higieniczne, robienie zakupów.
  • Poprawia nastrój i pamięć. Wyniki badań pokazują, że ludziom, którzy zmienili styl życia z nieaktywnego na aktywny poprawiło się ogólne samopoczucie. Przede wszystkim zmniejszyło się napięcie psychiczne i uczucie niepokoju. Większość psychologów i psychiatrów zaleca ćwiczenia fizyczne pacjentom cierpiącym na niepokój i depresję. Ruch pomaga zapobiegać utracie pamięci, a rezultaty nowych badań pokazują, że osoby po 65 roku życia są o 31% mniej zagrożone wystąpieniem choroby Alzheimera niż nieaktywni rówieśnicy.
  • Pomaga kontrolować wagę. Z wiekiem coraz trudniej jest kontrolować wagę. Ludzie otyli są bardziej narażeni na wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udary, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje raka niż osoby o prawidłowej wadze. Nadwaga to poważny problem dla osób cierpiących na artretyzm kolan. Otyłość powoduje też problemy emocjonalne i społeczne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz