Czasami słyszymy o przypadkach zasłabnięcia w czasie biegu lub na siłowni. Zdarza się, że ktoś trenując skręci kostkę. Zadajemy sobie pytanie jak częste są to przypadki. Zwykle niebezpieczeństwo odniesienia urazów jest niewielkie. Natomiast niebezpieczeństwo płynące z braku aktywności ruchowej wynosi 100%.
Z wysiłkiem fizycznym wiążą się dwa rodzaje zagrożeń:
- ryzyko wystąpienia zawału serca podczas ćwiczeń,
- ryzyko urazów kości, ścięgien, więzadeł albo mięśni.
Zawał serca albo nagła śmierć
Przypadki zgonów spowodowane wysiłkiem fizycznym są bardzo rzadkie. Jednak kiedy ktoś umiera na zawał podczas zawodów lub treningu, wydarzenie to przyciąga znacznie więcej uwagi niż śmierć telewidza spędzającego większość czasu z pilotem w ręku.
Nie wolno ignorować duszności, bólu czy ucisku w klatce piersiowej pojawiających się podczas ćwiczeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na ból lub ucisk w szczęce, ramieniu i ręce.
Jeśli zauważysz któryś z tych sygnałów ostrzegawczych podczas ćwiczeń, szczególnie jeśli ustają, kiedy robisz przerwę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli źródłem bólu są choroby tętnic i żył, może się okazać, że przyczyną bólu jest zawał, a w takiej sytuacji liczy się każda sekunda.
Powszechnie uważa się, że aktywność fizyczna może spowodować zawał serca i gwałtowną śmierć. Jednak faktem jest, że osoba regularnie trenująca jest bardziej zagrożona zawałem w chwili ćwiczenia niż w chwili nieaktywności, ale osoba nieaktywna jest 50 razy bardziej zagrożona niż osoba aktywna podczas ćwiczeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz