sobota, 21 marca 2020

Starszy, grubszy, bardziej niedołężny.

Na swoją starość pracujemy już od wczesnej młodości.

Nasze społeczeństwo starzeje się coraz bardziej. W tej chwili w Polsce mamy 20% procent osób powyżej 60 roku życia. To jak szybko się starzejemy w dużym stopniu zależy od nas samych i od naszego stylu życia. Dlatego często spotykamy 50-letnich "starców" i jednocześnie 70-letnich "młodzieńców".

Kiedy zaczyna się starość?
Obecnie zauważalny jest podział na tzw. "młodych starych" i " starych starych". Coraz bardziej jest zasadne, aby granicę trzeciego wieku przesunąć z 75 roku życia do 80-tego roku życia. Bardzo często spotykamy osoby powyżej 65 roku życia w pełni swojej aktywności zawodowej, którą utrzymują nawet do osiemdziesiątych urodzin. Wszystko zależy od tego jak żyjemy i jak dbamy o swoje zdrowie. Genetyka ma tylko 20% znaczenie, na pozostałe 80% to my mamy wpływ poprzez nasze środowisko, opiekę medyczną i aktywność ruchową. Trzeba pamiętać, że starość to nie jest choroba, jednak wraz ze starzeniem pojawiają się choroby, które nie dotykają nas w wieku młodszym. Starość zmienia też przebieg chorób, które występują u ludzi młodszych.

Jak opóźnić starość?
 Badania naukowe pokazują, że czynnikami odpowiedzialnymi za nasze powolne starzenie się, ma aktywność fizyczna, niepalenie papierosów, okazjonalne spożywanie czerwonego wina, wyższe wykształcenie, mniejszy obwód pasa. Powolniejsze starzenie się zaobserwowano też u osób z większym stężeniem dobrego cholesterolu, tych nie mających cukrzycy, z niższym ciśnieniem tętniczym krwi. Na swoją starość pracujemy od najmłodszych lat. Jeżeli będziemy prowadzić tzw. prozdrowotny tryb życia, zwłaszcza poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, umysłową, bez narażania na toksyczne warunki środowiskowe to będziemy na pewno żyć dłużej, a próg niepełnosprawności osiągniemy bardzo późno. Czasu nie możemy zatrzymać, ale to, w jaki sposób będziemy odczuwali jego wpływ w 80% zależy od nas samych. Uwarunkowania genetyczne to tylko 20%. Bardzo duże znaczenie ma profilaktyka, którą należy zaczynać jak najwcześniej. Już kilkunastolatek powinien wiedzieć, że skóra znacznie bardziej starzeje się, gdy jest często narażona na działanie promieni ultrafioletowych. Podobnie jest z dietą. Odpowiednia ilość witaminy D, kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3, to wpływa na to, jak będzie wyglądała nasza starość. Osoby z pozytywnym usposobieniem starzeją się powoli. Podobnie jak osoby utrzymujące sprawność społeczną i intelektualną. medycyna estetyczna i kremy czasu nie zatrzymają. Ale jeżeli poprawią nam dobre samopoczucie to też jest dobrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz